Szanty – muzyka żeglarzy
Kultura żeglarska kojarzy się nierozerwalnie z muzyką szantową. Te pochodzące z XVIII oraz XIX wieku pieśni to część życia każdego żeglarza, który z niejednego pieca już chleb jadł i niejednym żaglowcem pływał. Tyle teoria. Szanty bowiem od pewnego czasu to już nie wyłącznie piosenki ludzi pracy, jakie wykonywane były przez marynarzy podczas wykonywanych przez nich czynności, ale rozrywka dla całych rodzin i grup.
Wspaniałe brzmienie szant docenić można zwłaszcza przebywając na urlopie nad jeziorem. Słuchając nostalgicznych, czy wesołych, zawsze niezwykle rytmicznych i zagrzewających do działania pieśni można wprost zakochać się w życiu na wodzie i złapać prawdziwego bakcyla żeglugi. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że jako kraj jesteśmy prawdziwą potęgą wśród wykonawców tworzących tego rodzaju muzykę i pieśni. Posiadamy mnóstwo znanych i cenionych zespołów, które rozsławiają muzykę prawdziwych żeglarzy w świecie, dumnie prezentując ich ciężkie życie na jachcie, czy żaglowcu.
To muzyka, która przemawia do serc i umysłów zarówno dorosłych, jak i dzieci, uwodząc ich swoją niepowtarzalną melodyjnością, tekstami i rytmem.